Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
cody_drak.jpg
Odvěká touha člověka - létat jako pták má řadu forem. Po svých zkušenostech s paraglaidingem v devadesátých letech a následném léčení utrživších úrazů, jsem se uchýlil k méně náročné činnosti - stavbě létajícího draka. Jako každý jinný obor, má i tento své fyzikální zákonitosti. Posuďte sami, zda se nám to povedlo. Krabicový drak a vrata od chléva jsou útvary, o kterých bychom předpokládali, že nepoletí. Opak je pravdou.
Interslivnik I.

Interslivnik I.

Září 2000. SPPVUD - "Společnost Pro První Valašskou Upoutanou Družici" je součástí volného sdružení nezávislých a svobodně smýšlejících osob, které jsou schopny jakoukoliv recesní společenskou akcí podpořit zájem široké veřejnosti o Valašský region a život v něm. Jedním z cílů SPPVUD je veřejné, předem inzerované, vypuštění první valašské upoutané družice. Nultý prototyp se jménem "INTERSLIVNIK 1"  byl vypuštěn na "Bajkonuru Vsacko" koncem minulého století (1999).  Konstrukce 3.8 x 2,6 m, z hranolků 10 x 10 mm, vyvázaných režnou nití. Potah -  smršťovací fólie uchycena průhlednou izolepou. Zavěšeno na žaluziové šňůře 1 km. Obsluhu družice tvoří tým lihových specialistů. Podmínkou je pouštění minimálně ve dvoumužné sestavě. První drží dvouručný naviják, druhý drží prvního za opasek. Za silného větru hrozí riziko, že prvního již nikdy neuvidíte. Pro velký úspěch bude tento projekt zopakován. Součástí družice by měl být fotografický přístroj, dálkově otvíratelná schránka pro vypouštění přídavných efektů (např. kozích bobků) a posádka v počtu jedno zvíře - s největší pravděpodobností ovce MAJKA. S ohledem na výklad zákona o týrání zvířat a na aktivity paní Kubišové, bude drakonaut  zřejmě plyšový, zato vybaven systémem pro bezpečný návrat padákem k zemi. Termín realizace zatím neupřesněn.
Interslivnik II.

Interslivnik II.

6.listopad 2011. Pokračování po letech. Společností SPPVUD  byla v 15.00 hodin středovalašského času vypuštěna první (v pořadí druhá) upoutaná družice. Tento prototyp o rozměru 3 x 2 x 0,5 m bez problémů opustil soukromý bajkonur a vznesl se do výše 304 m (delší kotevní kabel zatím nemáme). Více fotografií také v rubrice "momentky" a "život na samotě 2011".
P1110756.JPG
P1110766.JPG
P1110758.JPG
P1110776.JPG
"INTERSLIVNIK 2" ukončil svou nebeskou pouť na podzim 2013. Vlivem prudkých poryvů větru a následným kamikadze výkrutem čelně políbil startovní polygon. Svou misi však splnil na výtečnou. Důkazem jsou spokojené pohledy obsluhy navijáku - našich dvou drakonautek. Pro sezónu 2014 je na prknech vývojářů připraven nový model. 
20131026_145538.jpg
V roce 13 vznikl ve vývojové dílně Ústí, nový, ještě větší model sputniku. 
Konstruktér  a drakonaut v jedné osobě, Mates Baránek inspirován našimi nesmírně vesmírnými úspěchy sestrojil z trámoví 15 x 15 mm a ověřeného potahu sedmikomorovou konstrukci vlastního sputniku. Z prvních pokusů o let existuje kvalitní videozáznam, který však z důvodu opakovaně neslušného komentáře hlavního kameramana zde bohužel nemůžeme odvysílat.
DSC03148.JPG
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one